FC Jazz vahvistaa strategiansa mukaisesti pelaaja- ja valmennuspolkua

Edustusjoukkueen taustaryhmään liittyvän fysioterapeutti Juhani Honkavuon tehtävänä on toimia joukkueen fysiikkavalmentajana. Tämän lisäksi Honkavuo tulee kehittämään koko seuran...

Edustusjoukkueen taustaryhmään liittyvän fysioterapeutti Juhani Honkavuon tehtävänä on toimia joukkueen fysiikkavalmentajana. Tämän lisäksi Honkavuo tulee kehittämään koko seuran fysiikkavalmennusta ja on juniorijoukkueiden apuna joukkueiden fyysisen harjoittelun asioissa. Edustusjoukkueen taustatiimiin kartoitetaan vielä apuvalmentajaa rauhassa.

FC Jazzin päävalmentaja ja valmennuksen johtaja Olli Orvasto on tyytyväinen, kun Juhani Honkavuo palaa seuraan.
- Hienoa saada Juhani FC Jazziin. Juhani on fysiikkavalmennuksen sekä fysioterapian vankka ammattilainen ja olen varma, että hänestä on suuri hyöty seuralle. Näen jalkapallon holistisesti eli kokonaisvaltaisesti ja fysiikka on yksi tärkeä pala tässä kokonaisuudessa. Tähän osa-alueeseen Juhani tuo tärkeän panoksensa. Hänen tietotaidostaan pääsevät nauttimaan luonnollisesti edustusjoukkueen pelaajat, mutta myös juniorit pääsevät hyötymään Juhanin työstä.

Juhani Honkavuo aloittaa nyt neljännen kautensa FC Jazzin organisaatiossa välivuoden jälkeen ja tulee hyvillä mielin takaisin tuttuun ympäristöön,
- Mukavaa olla taas remmissä mukana. FC Jazz rakensi kokonaisuuden, jossa pääsen keventämään päivätyötä ja samalla pystyn keskittymään täysipainoisesti joukkueen sekä koko seuran kehittämiseen omalta osaltani. Seurassa on selvät tavoitteet sekä edustus- että junioripuolella ja paljon eteenpäin haluavia pelaajia sekä valmentajia. Olen mahdollisuudesta kiitollinen ja yhteisen tahtotilan löytämisestä erittäinen tyytyväinen.

Alla on viisi lyhyttä kysymystä Juhanille, Tervetuloa FC Jazziin!

Millaisia ajatuksia sinulla on jalkapallon fysiikkaharjoitteluun?
- Jalkapallo on fyysisesti haastava ja vaativa nopeuskestävyyslaji. Se asettaa vaatimustason korkealle kestävyys, nopeus- ja voimaominaisuuksien osalta. Kestävyys- ja voimaharjoittelu ovat toistensa vastakohtia harjoittelun perusperiaatteita tarkasteltaessa. Sama koskee kestävyyttä ja nopeutta. Aerobinen kestävyysharjoittelu vaatii kehittyäkseen määrä- ja kestopainotteisen lähestymistavan, kun taas voima- ja nopeusharjoittelussa olennaista on teho ja laatu sekä pienen pienet yksityiskohdat. Tasapainon ja jaksotuksen löytäminen sekä palautumisen merkitys korostuu vahvasti omassa valmennuksessani.

Nuorten fysiikkavalmennuksen haasteet ja mitä tulee huomioida?
- Junioripuolella tulee huomoida herkkyyskaudet, tietyssä iässä tietyt ominaisuudet kehittyvät paremmin. Jos jokin herkkyyskausi jää huomioimatta, tätä ei välttämättä pystytä korjamaan täysin myöhemmin. Nuorilla korostuu monipuolisen harjoittelun merkitys. Liiallinen yksipuolinen ja toistoiltaan korkeavolyyminen harjoittelu altistaa kuormitusvammoille kuten Osgood-Schlatter, Severin tauti yms. Yksi tärkeä tavoite sekä nuorten että vanhempienkin harjoittelussa on ehkäistä vammojen syntymistä. Tässä tärkeää roolia näyttelee kuormitusten optimointi.

Mitä asioita tulet painottamaan nuorille valmennettaville?
- FC Jazzilla on lupaavia junioreita sekä nuori edustusjoukkue, jossa on paljon potentiaalia omaavia pelaajia. Viikon aikana olen ilolla pannut merkille korkean työmoraalin. Omalta osaltani haluan integroida jokaiseen fysiikkaharjoitukseen myös liikkeen hallintaa, joka vielä on osittain haussa. Jokainen nuori ja motivoitunut  pelaaja tulee saamaan yksilöllisen sekä lihaskuntoon että liikkuvuuteen painottuvan harjoitusohjelman.

Tavoitteet ja odotukset tulevalle kaudelle sekä alkavalle yhteistyölle
- Tavoitteena tulevalle kaudelle omasta näkökulmastani olen asettanut nolla lihasvammaa, sillä ne ovat aina vältettävissä. Muita loukkaantumisia, esim. nilkan – ja polven vääntymisiä ei aina kyetä täysin ennaltaehkäisemään, mutta niidenkin välttämiseen koitetaan löytää ratkaisuja. Tavoitteena on siis ehjä kausi. Pidemmän ajan tavoitteena on yhdessä organisaation kanssa tukea pelaajia kehityksessään ja tuottaa laadukkaita, terveitä sekä tervejärkisiä pelaajia valtakunnan huipulle ja kansainvälisillekin kentille

Olet ollut myös kaksi kautta Fulham FC palveluksessa. Mitä niistä vuosista jäi mieleen?
- Päällimmäisenä muistona 90-luvun lopulta on mieleen jäänyt, että aikanaan mietin useasti, mitä valmentajan täytyy tehdä saadakseen pitää työnsä. Kevin Keegan nosti Fulhamin kakkosesta ykköseen ja palkittiin potkuilla kauden päätteeksi. Saman kohtalon koki Ray Wilkins, kun oli ensin nostanut Fulhamin ykkösestä Valioliigaan. Toinen asia, mitä aluksi kauhun sekaisin tuntein ihmettelin, oli harjoittelu. Hieman kärjistäen oli punttitreeni, juoksutreeni, lajitreeni ja sitten tietysti aina pubikierros treenin jälkeen. Minkäänlaista lihashuoltoa harjoitusten puitteissa ei tainnut ollu koko saarivaltiossa, ennenkuin Arsene Wenger sitä rantautti. Ideaa kun koitettiin valmentajalle varovasti ehdottaa, niin vastaksena oli aina, että meillä on palkattuja hierojia. Nyt, kun silloin tällöin Lontoossa tulee käytyä ja eksyy Motspur Parkille, niin voi bongata kansallisbaletin ohjaajan vetämässä edustuksen harjoituksia. Näin se maailma muuttuu…

 

FC Jazz tulee kertomaan erikseen tarkemmin joukkueille ja junioripelaajien vanhemmille Juhanin roolista FC Jazzin toiminnassa. Oheisesta linkistä pääsee tutustamaan tarkemmin Juhani Honkavuon meriitteihin. https://www.elixir-fysio.fi/